Maty LickiMat®

… czyli produkt który wydaje się zupełnie niepotrzebny, a który po prostu trzeba mieć 😉

Maty LickiMat® to produkt, który zastępuje nam tradycyjne podawanie karmy kotom. To kwadrat o wymiarach 20cm-20cm i występuje w różnych wzorach oraz kolorach.

LickiMat® są innowacyjnym produktem wymyślonym przez firmę Australijską Innovative Pet Products. Głównym celem tej firmy jest dostarczanie produktów dbających o zdrowie i dobre samopoczucie zwierząt. Produkty wykonywane są z najwyższej jakości materiałów – nietoksycznych i bezpiecznych i przy użyciu najnowocześniejszych technik produkcyjnych. 

W Polsce dystrybutorem mat jest https://ofiufiu.pl/ ; można je również zakupić u https://www.premium4animals.pl/pl/c/Maty-LickiMat-dla-kotow/179

Muszę przyznać, że do zakupu maty byłam namawiana dość długo. W “internetach” widziałam koty, które jadły karmę z kawałka tworzywa i cały czas zastanawiałam się nad fenomenem produktu. Podchodziłam do tego bardzo sceptycznie.

Moje koty od dłuższego czasu karmione były na zwykłych płaskich talerzykach i nie narzekały na taką formę podawania jedzenia. Powodem, dla którego koniec końców kupiłam pierwszą matę był Fabian – który zawsze jadł wszystko i w każdej ilości, ile fabryka dała. Często po takim łapczywym jedzeniu “karma wracała”. A z założenia produkt ten ma również spowolnić jedzenie naszego pupila.

Pierwsze wrażenie

Mój wybór padł na model SLOMO – z racji różnych wypustek wydawał mi się najbardziej uniwersalny. Od razu podałam Fabianowi na macie jedzenie…. i tak samo jak koty oszalałam. Po 10 minutach namysłu “poszłam” na stronę sklepu i dokupiłam dwie sztuki tego samego modelu, żeby każdy kot miał swoją! W dzień kiedy dotarły do mnie domówione maty tradycyjne talerzyki poszły w odstawkę i zrozumiałam fenomen tego produktu.

Nawet do tej pory mi to ciężko wyjaśnić. Po prostu czasem w życiu kociego opiekuna trafia się na produkt wyjątkowy, na produkt, którego nie widzi się sensu posiadania, dopóki się go nie ma. Potem już nie można bez niego funkcjonować.

Inne modele

Maty możemy podzielić na dwie grupy – sztywne i giętkie.

Sztywne to modele SLOMO, PLAYDATE DELUXE oraz BUDDY DELUXe. Materiał z jakiego są wykonane to kauczuk TPE + PP bezpieczny dla ludzi i zwierząt o jakości spożywczej. Seria ta nadaje się do mrożenia, można je również myć w zmywarce.

https://ofiufiu.pl/mata-lickimat-playdate-deluxe
https://www.premium4animals.pl/pl/p/Mata-Lickimat-PLAYDATE-DELUXE-dla-kotow/504

Model PLAYDATE DELUXE idealnie współpracuje z karmami typu wysokomięsna mielonka oraz przysmakami typu filet z ryby czy na przykład piersi z kurczaka, czyli wszędzie tam, gdzie są większe kawałki lub bardzie zbita konsystencja karmy. Jednak rozsmarowanie pasztetu czy musu również nie stanowi problemu

https://ofiufiu.pl/mata-buddy-deluxe
https://www.premium4animals.pl/pl/p/Mata-Lickimat-BUDDY-DELUXE-dla-kotow/505

BUDDY DELUXE to już nieco drobniejsze wypustki w formie krzyżyków, które sprawdzają się świetnie z luźniejszymi konsystencjami karm – na przykład z luźną filetówką, pasztetem lub płynnym przysmakiem.

Modele miękkie / giętkie to BUDDY, PLAYDATE – które mają swoje odpowiedniki w sztywnych wersjach oraz SOOTHER.

Materiał z jakich są wykonane to kauczuk TPR o jakości spożywczej, bezpieczny dla ludzi oraz zwierząt. Maty te również nadają się do mrożenia, ale myć je można tylko ręcznie.

PLAYDATE tak jak jego odpowiednik deluxe idealnie współpracuje z wszystkimi karmami, gdzie ich konsystencja jest bardziej zbita oraz tam gdzie są większe kawałki mięsa.

https://ofiufiu.pl/mata-lickimat-buddy
https://www.premium4animals.pl/pl/p/Mata-Lickimat-BUDDY-dla-kotow/501

BUDDY analogicznie jak wersja deluxe idealnie nadaje się do luźniejszych karm, wszędzie tam gdzie nie natrafimy na duże kawałki mięsa. Czyli pasztety, musy, drobne filetówki – wszystko to idealnie sprawdzi się z BUDDY.

https://ofiufiu.pl/mata-lickimat-soother
https://www.premium4animals.pl/pl/p/Mata-Lickimat-SOOTHER-dla-kotow/502

SOOTHER – mata, która jest moim zdaniem najmniej uniwersalna, posiada wyjątkową strukturę wypustek. Nadaje się do płynnych przekąsek oraz karm w formie musu/pasztetu. Ja na tym modelu serwuję uwielbiane przez koty saszetki IcePaw.

Pomimo, że Soother w zasadzie nadaje się do jednego typu karmy jest to jeden z moich i kotów ulubionych modeli. Te wypustki mówiąc wprost “robią robotę”; masują język, a Fabian po pewnym czasie wpada w trans. Zaczyna lizać w jednym rytmie, jego posiłek trwa zdecydowanie najdłużej

Użytkowanie

Tak jak pisałam na samym początku – od momentu posiadania pierwszych modeli SLOMO tradycyjne talerzyki kotów przestały dla mnie istnieć. Kotom jedzenie z mat sprawia więcej przyjemności. Myślę, że wynika to z tego, że kot je “całym językiem” intensywniej czując smak jedzenia. Od tego czasu Fabian, który był główną przyczyną zakupu mat ani razu nie zwrócił posiłku. Uważam to za wielką zaletę użytkowania mat

Dla mnie również wielkim plusem jest mycie.. a zmywarki nie posiadam. Należę do ludzi leniwych, mycie naczyń nie jest moją ulubioną czynnością. W przypadku mat wystarczy mocny strumień wody, większość pozostałości po posiłku po prostu odpada. Jeśli już coś zaschnie, zostanie jakaś resztka ja posiłkuję się szczoteczką do zębów o miękkim włosiu. Wszystko trwa bardzo szybko i sprawnie. Zajmuje mniej czasu niż standardowe mycie talerzyków. Dla mnie kolejny plus

Gdybym miała wybrać ulubiony model maty miałabym problem. Jednak u mnie i u kotów dwa modele wysuwają się zdecydowanie na prowadzenie. Napewno będzie to wersja SLOMO – ze względu na uniwersalność, różne wypustki. Ten model zdecydowanie polecałabym opiekunom którzy nie wiedzą, czy ich kot “zatrybi” że z tego się je. Kolejnym, troszkę niespodziewanym hitem stał się SOOTHER – to jakie dźwięki kot wydaje liżąc – to trzeba po prostu widzieć i usłyszeć…

Maty LICKIMAT® to produkty do których byłam naprawdę sceptycznie nastawiona. Po co mi to? Dlaczego to tyle kosztuje? W końcu to “zwykły” 20x20cm kwadrat…

No nie.. nie jest to zwykły kawałek tworzywa.. jak koty jedzą z mat dzieje się magia!

Za możliwość poznania innych modeli mat niż SLOMO dziękuję polskiemu dystrybutorowi – Ofiufiu.pl a za możliwość dopasowania konkretnych karm do konkretnych modeli mat Premium4animals

Dodaj komentarz